HODY – HISTORIE, ZVYKLOSTI
Hody- jsou hlavním svátkem každé obce na Jižní Moravě. Původním významem slavnosti hodů bylo poděkování za úrodu a zajištění v dalším roce. Je to tradice
přenášená z generace na generaci – vino, zpěv, kroje, taneční veselí a dechová hudba to vše patří k těmto oslavám. Konání hodů započalo v r. 1787, kdy císař Josef II. vydal nařízení k jejich pořádání. Z prvních oslav se postupem času stala tradice. Na hodech nesmí chybět chasa. Je to skupina mladistvých, která se podílí na organizaci hodů, volí si čtyři páry stárků, kteří mají určené povinnosti – nesou zodpovědnost za celý průběh hodů.
V čele stojí první stárek - má na starosti hlídání hodového práva, dohlíží, aby bylo vše připraveno a domluveno a starší / první stárková/- nácvik tanečních
vystoupení, zdobení máje. Stárkovství znamená poctu i spoustu starostí. Hodové přípravy – scházení stárků a stárkových začínají v květnu, mladí
nacvičují tanec, zpěv, Moravskou besedu a překvapení. Důležité je vybrat dobré víno, dojít do lesa pro máji, postavit ji a tím dát
místním a okolí na vědomí, že se v obci konají hody.
Hodové právo – je každoročně v době hodů předáváno starostou obce chase, která vedená prvním stárkem a stárkovou přebírá zodpovědnost za průběh
hodů. Je bežným zvykem, že si chasa musí vyžádat povolení ke konání hodů na úřadě.
V sobotu ráno se stárci, stárkové i kapela sejdou a započnou oslavy. Chasa
v krojích včetně dětí v průvodu zvou všechny občany na krojovanou zábavu,
mají za úkol tančit, zpívat, rozlévat víno občanům, veselit se, šířit dobrou náladu.
Hody jsou jedny z mála událostí, které spojují lidi v obci nezávisle na věku.
Udržet takovou tradici je motivující a zavazující.
Dana Bulová kronikářka
Rozmarýnové hody v Padochově - plánování a jejich průběh
Rozmarýnové hody jsou největší událostí z celého roku. Je to akce, která stmeluje celou obec a jejíobčany. Věřte tomu nebo ne, ale Rozmarýnové hody v Padochově se začínají plánovat rok dopředu. Stanoví se datum konání a od toho se odvíjí vše ostatní. Hned na hodech se předdomlouvá hudba,aby s námi počítali i na rok příští.
Po celou dobu plánování je ustanoven tzv. Garant, který má vše na starosti a vede skupinky a jednotlivce tak, aby se na nic nezapomnělo a vše klaplo dle plánu. Každý si rozdělí potřebné úkoly. Domluví se, kdo je za co zodpovědný a termíny splnění úkolů tak, aby se vše stihlo do hodů. Vše má svůj řád a pravidla.
Leden – potvrzení termínu s kapelou,předběžná rezervace setů, slunečníků, stanů – Mikroregion Ivančicko, KIC Oslavany. Od ledna také oslovujeme sponzory a sháníme finance.
Březen – formují se páry stárků, domlouvá se tak skupina chasy a držičů. Oslovují se noví členové. Kontaktují se rodiče Malých hodovníků – dětí, které tancují na hodech.
Duben – rezervují se kroje a boty ke krojům pro chasu. Také se vybírá dodavatel hodového vína. Harmonikář, doprovázející chasu při zvaní spoluobčanů z Havírny na hody.
Začíná se s propagací akce na sociálních sítích a webových stránkách.
Květen – hledá se „ta pravá“ mája, traktor na její dovoz, domlouvá se jeřáb na stavění máje. Dále pak koně na páteční podvečer. Probíhá domluva s provozovatelem hospůdky na občerstvení během akce. Začínají nácviky dětí.
Chystají se kroje pro děti – přešívání vestiček, měření dětí, aby vše sedělo, jak má…..velký zájem o tancování cca 30dětí 3 – 14let.
Červen – v červnu se zajišťují rozmarýny, nahlášení hudby na OSU (Ochranný svaz autorský). Velmi důležitá je kontrola počtu lahví na víno, propagačních materiálů, drogistického zboží, čistících prostředků…
Začíná se s výrobou dekorací na stoly.
Velcí i malí hodovníci pilně trénují na svá vystoupení.
Červenec – dokončení pozvánky pro pana starostu a místostarostu, výzdoba Padochova/ budka na náměstíčku, slaměné postavy hodovníků Anči a Karla na křižovatce, zvací palety na Rozmarýnové hody u cedulí obce…./. Chystají se vstupenky, programy na stůl, seznamy sponzorů. Poslední hodová schůzka .
Srpen – v srpnu se zpracovává časový harmonogram hodů, hlášení akce v místním rozhlasu, KIS Oslavany připravují velké plakáty. Rozvoz plakátů po okolí.
Pořadatelé z řad sokola mají předem dané úkoly, které zabezpečují plynulý průběh celé akce – starost o dětské tanečníky, prodej vína, vstupenek, starost o hudbu, technické zabezpečení...
Hodový týden:
Pondělí a úterý - vyzvedává se hodové víno, boty a kroje pro všechny aktéry hodů
Středa - kope a připravuje „díra“ pro máju, chystají se klíny, nářadí na kácení máje. Stárkové připravují věnec – kdy se větve naváží na kovový kruh a obváže se pentlemi. Přivezou se břízky pro stárkové a na výzdobu Padochova a areálu sokolovny cca 50ks.
Čtvrtek - ve čtvrtek jde chasa společně s dobrovolníky kácet máju do lesa. Po dovezení máje na sokolovnu je zbavena kůry, ozdobena již připraveným ozdobným věncem. Zdobí se jednotlivé břízky krepovými proužky /hodně pomáhají maminky malých hodovníků/ a také podium. Připravuje se bohatě zdobená slavobrána, kterou prochází krojovaný průvod.
Pátek – je nejnáročnější den na přípravy. Přivezené sety, stoly, koše, stany, slunečníky se po vztyčení máje nad sokolovnu pomocí jeřábu, musí rozmístit podle plánu akce. V tuto chvíli je zde plno pomocníků, každá pomocná ruka je vítána.
Areál je připraven a stárkové a stárci jdou za doprovodu harmoniky zvát spoluobčany Havírny na Rozmarýnové hody.
Sobota – ráno je sokolovna plná hlaholu strojících se stárků a stárkových, dětí, maminek, kadeřnic, oblékaček... Chystá se velký průvod Padochovem, kdy si stárkové vyzvedávají své partnerky a zvou všechny na hody za doprovodu kapely Venkovanka.
Nezapomínáme také položit krásný hodový věnec k památníku padlých v parku.
V nazdobeném areálu sokolovny se ladí všechno do nejmenšího detailu – chystá se pokladna, zázemí v hospůdce pro kapelu, stánek s hodovým vínem, buňka na občerstvení pro návštěvníky. Stoly se zdobí vázičkami, programem akce...
Jsme proto velice vděčni, když se k nám přidáte a můžeme i díky Vaší pomoci tuto tradici zachovat. Zveme k účasti - zapojte se, pomozte, podpořte.
Zaručujeme vzácnost: nezapomenutelný zážitek a dobrý pocit
Náramně jsme si Hody užili! A těšíme se ně příští rok.
Zuzana Fiedlerová vzdělavatelka
Bez práce nejsou koláče
Mám pocit, že se toto odvěké přísloví zamazává. “Špiní”významově a přetírá doztracena.
Fyzická stránka - práce rukama - není doceněna, prý je méněcenná vůči duševní. Houbeles. Selským rozumem a zkušenostmi přece víme, jak je životně nezbytné mít řemeslníky, zahradníky, kuchařky … s kouzlícíma rukama, fištrónem a hrdostí k řemeslu. Stejně obdivuhodné jako u kouzelníků kreativity technické, vědecké i umělecké.
Přenesený význam: bez vlastního osobního zapojení (a přijetí zodpovědnosti!) se výsledek prostě nekoná. Reálná hodnota nevznikne.
Proč to píšu? Frčí ze všech stran: “za vás uděláme/ udělá…, poskytneme příspěvek, máte nárok, ….., přece nebudete dělat…, přece dítě nepůjde na učňák?!…, přijmeme na práci občany odjinud,…,”
A mantra: “lidi se mají především bavit a mít volný čas…” Ptám se: čím? a na co? (A: za co? za hodnotu vzniklou od koho?)
Závěrem dobrá zpráva: ještěže se tady u nás navzájem máme. Zůstává tu úcta k tradici i práci díky historii, rodinám a vazbě k půdě. Sousedé baví něco dělat, i pro druhé. Je to poklad.
Anna Peterková starostka, radní
Přehled dětských oddílů:
Pírko 4-8let každé pondělí od 16.30 – 17.30h
Stolní tenis l, ll 8 – 18 let každé pondělí od 17.30 – 19.30h
Rytmika 8 – 15let každé úterý od 17h – 18h
Sportovní hry 9– 15let každý čtvrtek 17h – 18h
Múza/oddíl tvořivosti ze všech oblastí dětského vývoje/ hudební, pohybový, výtvarný../ - 5 – 18let každý čtvrtek 18h – 19h
Připravujeme:
27.10.2024 Beseda vzpomínání nad historickými fotkami /pokračování/
Výstava Viléma Grosse v přísálí
2.11.2024 Strašidelný les na Václavce
20.11.2024 Turnaj v kulečníku
23.11.2024 Vánoční trhy
30.11.2024 Turnaj ve stolním tenisu /dospělí/
5.12.2024 Mikuláš v ulicích
13.12.2024 Zpíváme koledy před MŠ
30.12.2024 Silvestrovský pochod s obědem
31.12.2024 Silvestr na Sokolovně hraje Lenka Kocábová
Hana Janderková jednatelka