PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

V tomto roce žije v obci 754 obyvatel. 14.1. byl uspořádán Sdružením rodičů a přátel školy Občanský ples. 30.1 se konal ples Požární ochrany. 5.2. byla oslava Mezinárodního dne žen. 13.3. se konal Sokolský ples a organizace se přejmenovala na TJ Baník Padochov. 25.4. proběhla oslava 26. výročí osvobození. 1.5. byl prvomájový průvod do Oslavan za účasti 231 lidí. 22.10. odvod branců. Z 12 účastněných jich bylo odvedeno 9. 5.11. oslava Velké říjnové revoluce. Národní frontou (NF) bylo uspořádáno 8 zájezdů do městských divadel v Brně.

Kdo ví, jaké bychom mohli slavit výročí, kdyby se psaly kroniky od začátku vzniku písma ve všech krajinách, městech a osadách. Jen na jedné listině jsem se dočetl, že Padochov byl založen někdy kolem roku 1540 - 1550. A tak je jen málo sepsaných letopočtů končící nulou.

Píše se rok 1968. V tomto roce se odehrálo mnoho změn. V lednu odstoupil president Antonín Novotný z funkce 1. Tajemníka KSČ a byl zvolen Alexandr Dubček. 30. března je zvolen nový prezident ČSSR generál Ludvík Svoboda.

Vážení čtenáři, začnu úvodním článkem ze zápisníku mého bratra Aleše Růži z roku 1967. „Rokem, kdy naše celostátní házená si dobyla korunu mistrů světa v házené, zakládáme oddíl mezinárodní házené, navazujeme tak na tradici naší obce a doufáme, že čestně obstojíme a přispějeme tak k rozvoji československého sportu“.

Jak jsme se mohli dozvědět ze skvělého časopisu Okno, který nám mimochodem závidí i místní rodáci žijící dnes v Praze, byli v okolí Oslavan i v Padochově nalezeny ostatky „pravěkých“ obyvatel zdejšího kraje.

Tak jak se to vlastně má s hudbou a trampingem v té naší obci?

Za následující přehled bych rád poděkoval Jarovi Řezáčovi - v trampské komunitě známému coby "Hráč El Pado", který dal základ tomuto sice neúplnému, ale i tak dost rozsáhlému přehledu. Budu rád, dostanou-li se ke mě další informace, sám jsem byl překvapený, co všechno se tady v minulosti dělo. Text je mírně zkorigovaný a doplněný odkazy, zejména kvůli přehlednosti a návaznosti. Obsahové změny jsou minimální. (bb)

Jak mnozí jistě víte, došlo v minulém roce k zahájení rozsáhlé rekonstrukce budovy původní Masarykovy jubilejní národní školy. Tato výrazná dominanta naší obce byla slavnostně otevřena před 80 lety - 24.6.1930.  Připomeňme si něco málo z počátků a následné historie budovy, kterou většina z nás místních určitě navštěvovala. Velkolepé oslavy byly zahájeny slavnostním koncertem na návsi před starou školou. Ta se nacházela v místech pozdějšího národního výboru a pro tehdy téměř tisícihlavý Padochov byla už nevyhovující. Z národního plánu na obnovu zemského školství a rozvoje venkova byla tedy postavena právě i tato naše nová škola. 

Strana 1 z 2

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME