PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

100 let založení Tělocvičné jednoty Sokol Padochov - 1919

Již v roce 1914 navštěvovalo 9 členů z naší obce cvičební hodiny v Sokole Oslavany. V roce 1917 byla v Padochově založena pobočka oslavanské jednoty. Podařilo se získat potřebnou místnost tzv. „verandu“ v místním hostinci.

Začalo se cvičit 29.7.1917. ve Žlebí (Žlíbku) na popud Karla Vrbase a Jana Hrůzy, dále pak v hospodě.

Cvičební místnost  „VERANDA“ v hostinství u Danielů v r. 1919
Cvičební místnost „VERANDA“ v hostinství u Danielů v r. 1919

Pobočka s mateřskou jednotou oslavanskou byla jednou z těch, které v nejhorší době válečné vyvíjela v tehdejší župě Rastislavově velmi dobrou činnost. 26. ledna 1919 byl ustanoven jedenácti členný prozatímní výbor. Starostou byl zvolen br. Suchý Josef, náčelníkem Vampula Václav, náčelnicí Veselá Anna, jednatelem Karpfl Vilém. Další členové výboru byli: Horák Jan, Cempírek Valtr, Vespalec Jan, Povolný Josef, Prokešová Emílie, Machulková Ludmila a Vampulová Věra.

Velkou ranou pro členstvo byla výpověď k 1. březnu z verandy hostince. Po mnoha jednáních s Rosickou báňskou společností se podařilo pronajmout starou kovárnu u jámy Františka. Čtyři měsíce práce bratrů a sester, dorostu a žactva, kteří odvezli hromady rumu, železa, opravili střechu, podlahu, cestu a hřiště, byly úpravy 13. července slavnostní besídkou ukončeny. 

Úprava terénu – cvičiště Františka – 1919
Úprava terénu – cvičiště Františka – 1919

Tou dobou bylo požádáno o registraci a schválení stanov na patřičných úřadech. Tělocvičná jednota (dále jen TJ) Sokol Padochov byla povolena a založena 27. července 1919. Na následující Valné hromadě byl zvolen první oficiální výbor. Starostou se stal Růžička Adolf, náměstek Karpfl Vilém, náčelník Vampula Václav, náčelnice sestra Prokšová Františka a hospodář Kotouč Josef. Dále byli ve výboru bratři Horák Jan, Veselý Josef, pokladník Grohs Jan, Vespalec Jan a Josef, Pospíšil Jaroslav, Brázda Hynek, Průša Ladislav a sestra Brázdová Františka. Náhradníky byli zvoleni Pokorný Karel, Suchý Eduard, Stojar František a Skupka Karel. Jednota zahájila svou činnost v nové tělocvičně s 56 členy. 

Venkovní cvičiště – Františka
Venkovní cvičiště – Františka

V TJ byl též ustanoven odbor divadelní a pěvecký. Ve cvičební místnosti o rozměrech 20 x 7 metrů bylo i jeviště, kde členové jednoty pořádali divadelní představení. Za utržené peníze se kupovalo nové nářadí. Jednota vlastnila v té době již bradla, hrazdu, kladinu, koně, kruhy, žíněnky, šplhadla, oštěp, stojany ku skoku a můstek, vše v hodnotě 3 512,- korun. Vybavení tělocvičny, jeviště, knihovny spolu s cenou nářadí udávalo jmění ve výši 12 475,17 korun. K témuž datu 31.12.1919 bylo evidováno 11 řádných a 8 mimořádných schůzí výboru a dvě Valné hromady.

Výlet na Hlínu malých „sokolíků“ r.1919
Výlet na Hlínu malých „sokolíků“ r. 1919

Bylo zasláno 108 dopisů a došlo jich 180. V průběhu roku odešli na vojnu bratři Suchý Václav, Cempírek Valtr a Vilém Gross. Byla uspořádána sbírka postiženým vojákům a zasláno nadacím Českému srdci 54 korun a 100 vajec, nadaci Komenského 100 korun, Matici těšínské 100 korun. V jednotě bylo prodáno 200 pohlednic a odznaků za 110 korun. Cvičenci se zúčastnili na 15 nácvičných srazech a to v Brně, Ivančicích, Znojmě a  Němčicích. Takový byl rok 1919.

Po výpovědi z tělocvičny na Františce započali naši dědové a otcové po „šichtách“ sami stavěl novou budovu Sokolovny, která byla slavnostně otevřena v roce 1931 a slouží široké veřejnosti dodnes.

         

Ano vážení čtenáři, je to 100. výročí. Vzhledem k tomu, že budou prázdniny, rozhodl výbor TJ, že oslavu tohoto jubilea uskutečníme 28.9.2019. Budou sehrány sportovní turnaje, uspořádána výstava fotografií a tiskopisů, doplnění spisů ve stránce Zborov a uspořádán slavnostní koncert. Zapište si prosím toto datum do svých kalendářů a přijďte spolu s námi oslavit toto významné výročí.

M. Růža – starosta TJ Padochov

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME