Letošní ročník Noc sokoloven se nese ve jménu Bedřicha Šupčíka. Kdo to byl a proč právě Bedřich Šupčík?
Bedřich Šupčík
- byl český sportovní gymnasta a první československý olympijský vítěz - LETOS JE TOMU 100 LET
- narodil se 22.října 1898 v Trumau u Vídně v Rakousku
- vyrůstal u tety Evy Skaličkové (sestry Františka Šupčíka), která se pro něj stala „adoptivní matkou“. S tetou bydlel v Kvasicích u Kroměříže, kde začal chodit cvičit do Sokolovny.
- po návratu z I. světové války se usadil jako domovník Bánské a hutní společnosti v Brně, v Brně se začal intenzivně věnovat tělovýchově v místní Sokolské jednotě – Sokol Brno I.
- na poslední chvíli se dostal do nominace pro VIII. olympijské hry v Paříži v roce 1924. Zde v samotném závěru olympiády získal jako první Čech a Čechoslovák zlatou medaili ve šplhu na laně.
Sportovní výkony:
1924 – zlatá medaile ve šplhu na laně na VIII. olympijských hrách v Paříži. Zvítězil 20. července ve šplhu bez přírazu na osmimetrovém laně
1924 – bronzová medaile na VIII. olympijských hrách v Paříži za víceboj.
1926 – mistr světa z Lyonu v soutěži gymnastických družstev.
1930 – mistr světa v soutěži gymnastických družstev.
1928 – stříbrná medaile na IX. olympijských hrách v Amsterdamu v soutěži gymnastických družstev.
1930 – stříbrná medaile z mistrovství světa v Lucembursku ve cvičení na kruzích.
1931 – bronzová medaile z mistrovství světa v atletice ve cvičení na kruzích
Památky:
- Památku tohoto sportovce připomíná pamětní deska v Horosedlích (odhalena 16. října 2003) a též hrob v nedalekých Mirovicích.
- Od roku 1993 se na jeho paměť koná každoročně v Příbrami Memoriál Bedřicha Šupčíka ve šplhu na laně.
Šplh na laně bez přírazu se historicky řadil mezi gymnastické olympijské disciplíny, ve které si právě Bedřich Šupčík v Paříži roku 1924 připsal své nesmazatelné prvenství – první československý olympijský vítěz. Tehdy osmimetrové lano pokořil v časovém limitu 7,2 vteřiny.
Co představuje 8 metrů za 7,2 vteřiny? Dynamiku pohybu, při které se závodník dostane od podlahy ke stropu sokolovny rychlostí větší než 1 metr za vteřinu! Není to úchvatné? Pro takovýto výkon nestačí pouze extrémní silová vybavenost. Sám Bedřich Šupčík říkával: „Pro šplh nestačí mít pouze silné paže, ale celé tělo.“. Teprve poté může závodník svou sílu přetavit v kýženou rychlost a dynamiku pohybu, která ho může posunout i pod kýženou hranici 7,2 vteřiny. Pokoření této hranice je bránou do Klubu Bedřicha Šupčíka, který je v rámci světu šplhu prestižní záležitostí a možnost do něj vstoupit mají závodníci pouze v rámci závodu v Příbrami.
Dnes špičkoví závodníci tuto hranici překonávají s překvapivou pravidelností. Všechna tři první místa posledního Mistrovství České republiky ve šplhu na laně byla hluboko pod touto hranicí. Boje se svádí v setinách vteřin a letošní nejlepší výkon byl 5,25 vteřin! To už je úchvatná podívaná, při které rozum dokáže akorát přerušit dech a popustit bradu o pár centimetrů níže.
Co si za takovými výkony v rámci příprav přestavit? Většina borců se rekrutuje z řad gymnastů, kteří za sebou mají několikaletou silovou přípravu. V rámci tréninků, mimo techniky, dynamiky a rychlosti na samotném laně, se mohou pochlubit impozantními silovými výkony.