Co čas dal a vzal

Co čas dal a vzal č.18

ŠURYNKA – 100 let od této události.
Kousek za posledním domkem, směrem k Václavce, je na okraji lesa deska, která připomíná vraždu matky.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.17

V dnešním malém zastavení se podíváme na budovy kolem silnice, před bývalou radnicí směrem k Františce.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.16

Na úvodním snímku vidíme dnešní podobu domu č. 8. v Padochově, která patří v současné době manželům Ženatým, kteří ho zakoupili v květnu 1989.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.15

V minulém článku jsme si připomněli historii obecního parku s památníky osvobození. V dnešním díle se posuneme o 10 metrů vpravo a připomeneme si osud budovy č. 42.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.14

V dnešním dílu se dostaneme do prostoru před bývalou školou, obecním úřadem, radnicí a MNV (Místním národním výborem). Již v roce 1919 rozhodlo zastupitelstvo obce o zbudování památníku obětem I. Světové války.

Číst dál...

Co čas vzal a dal č.13

V dnešním díle se vrátíme snímkem do roku 1886, do blízkosti dnešní padochovské Sokolovny zvaného Přední skála. V tomto místě byl kolem roku 1800 založen panem Františkem Žemličkou (syn kameníka a domkáře Antonína Žemličky) pískovcový lom, který nesl jeho jméno až do II. Světové války.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č.12

V jednom z čísel časopisu Okno, který vydává Městský úřad v Oslavanech napsala p. Alena Urbánková z Havířova pěkný článek o padochovském Žlíbku. Tato kdysi chlouba obecního úřadu má dlouhou historii.

Číst dál...

Co čas vzal a dal č.11

Na dnešních dvou prvních snímcích se vrátíme do roku 1947 do prostoru na křižovatku k Neslovicím. Zde byli pochováni vojáci Rudé armády, kteří padli v posledních dnech II. Světové války v okolí Padochova.

Číst dál...

Co čas vzal a dal

Na dnešních snímcích si připomeneme Důl Františka v Padochově. Tento důl byl založen v roce 1848 bratry Kleinovými, Löhnerem a Petříčkem. Dne 8.6.1860 došlo zde k výbuchu plynů a zahynulo 53 havířů.

Číst dál...

Co čas dal a vzal č. 9

Kdo znal naše původní stránky ví, že jsem psal o historii a současnosti Padochova. Ten, kdo to nezná, může si tyto články prohlédnout v sekci Archív starého webu. Nyní se pokusím navázat dalším a to devátým dílem.

Číst dál...