PADOCHOV

aneb "Padochov na drátě" jak říká Pavel Horynek

Přehled hudby v Padochově

Tak jak se to vlastně má s hudbou a trampingem v té naší obci?

Za následující přehled bych rád poděkoval Jarovi Řezáčovi - v trampské komunitě známému coby "Hráč El Pado", který dal základ tomuto sice neúplnému, ale i tak dost rozsáhlému přehledu. Budu rád, dostanou-li se ke mě další informace, sám jsem byl překvapený, co všechno se tady v minulosti dělo. Text je mírně zkorigovaný a doplněný odkazy, zejména kvůli přehlednosti a návaznosti. Obsahové změny jsou minimální. (bb)

Vzal jsem na sebe úkol tak trochu zmapovat hudební a trampskou aktivitu v Padochově a okolí. Nečekejte prosím žádnou kompletní zprávu, kde se dozvíte všechno, co se v těchto oblastech v kraji padochovském děje a dělo. Vycházím jen z vlastních paměťových závitů a tak je víc než možné, že něco opomenu. Pokud se tak stane budu rád, když případné nedostatky doplníte nebo upřesníte a poopravíte. Na to, jak je Padochov nevelká obec, je na muziku a aktivity víceméně spojené s trampingem teritoriem poměrně dosti bohatým. Čím to je, na to ať si ti, co o to stojí, odpoví sami. Důležité a potěšitelné je, že to šlape a hraje. Začněme tedy nejprve řekněme zájmovými skupinami, které jsou hlavními hybateli veškerého dění:

 

SOKOL PADOCHOV

Dá se namítnout, že sem tahleta sportovní organizace prakticky nepatří. A když, tak tedy rozhodně ne na začátek výčtu. Co má společného sport s trampingem, že? Nicméně když se podívám zpátky, a vůbec na jakékoli dění v Padochově, všichni (nebo tedy skoro všichni) se dřív nebo později sejdeme na Sokolovně, ať už na hřišti, v hospůdce, nebo v sále při nějaké té akci, trampské nevyjímaje. Oficiálně má Sokol v Padochově víc než stopadesát členů. Toto číslo je na první pohled hodně vysoké, ale podle zpráv, co se ke mě dostaly, tento stav zdaleka neodpovídá skutečnosti, zejména, co se aktivity týká. Dost často se totiž stává, že na akcích najdete mezi organizátory víc příznivců, než členů sokolské organizace. Sokol jako takový byl v Padochově založený ve dvacátých letech a dá se říct, že až do let padesátých neexistoval havíř, který by nebyl zároveň i Sokolem. Cvičení a další sportovní akce, později stavba hřiště a Sokolovny - našeho největšího sálu, hospůdka, dětské hřiště. Díky sokolům si dneska můžete zacvičit, zahrát ping-pong, fotbal, futsal nebo jiné sporty. Samostatnou kapitolou je pak futsalový klub Sokol Trafo Padochov a Kalamita, kteří jsou i ve futsalové lize slušně vidět. Bylo by toho moc, za co bychom měli téhleté organizaci poděkovat. 

 

WHITE DOG TEAM (Tlupa bílého psa)

Dnes jíž neexistující trampsko-turistická společnost, která v obci fungovala v 80. letech 20. století. Byla sice vedena pod hlavičkou místní, tehdy tělovýchovné jednoty, ale svým zaměřením a volností měla k trampingu dost blízko. S velkým bílým psem Motem vyráželo na vandříky a vejšlapy do blízkého i vzdálenějšího okolí Padochova něco kolem dvaceti nadšenců. Oslavka, Jihlavka, Bobrava, Pálava,…..to byly nejčastější cíle. Dá se říct, že White Dog Team by mohla být prababičkou padochovského trampingu, i když to osada v pravém slova smyslu nebyla.

 

T.O. PODKOVA

Trampská osada založená v roce 1990 na Oslavce (jako T.O. Zlatá podkova ll.) a fungující dodnes - a velice úspěšně. S Padochovem ji pojí dvě věci: za prvé asi to, že v ní působí nebo působilo dosti padochovčáků. A za druhé T.O. Podkova jako člen SPO (Sdružení pooslavských osad) spolupořádá každoroční soutěžní festival trampské muziky Trampská Nota v areálu místní Sokolovny. Na web T.O. PODKOVA se dostanete přes stránky Trampské Noty.

 

T.O. KOBRA

Trampská osada z Oslavky. Jedním její členem je taky náš spoluobčan – toho jména Hombré. Osada je taktéž spolupořadatelem Trampské Noty právě s T.O. PODKOVA.

 

OSLAVSKÉ BOUDY

Trampský časopis Oslavské Boudy vydává T.O. PODKOVA už třináctý rok. Za tu dobu se vyklubal z počátečních samizdatových pokusů do podoby kvalitního a obsahově hodnotného občasníku, který má po okolí i celé ČR spousty čtenářů. Spolupracuje s podobnými periodiky z celé republiky a kromě vlastního časopisu vydává i sborníky povídek, poezie i písní. Snad největším počinem tohoto vydavatelství bylo vydání knihy TRAMPSKÁ HISTORIE ŘEKY OSLAVKY. Prostě kdo chce o trampingu na Oslavce, Jihlavce i jinde vědět víc, měl by číst Oslavské Boudy.

 

pár hudebních těles a individualistů:

 

DUO ZLATÁ PODKOVA

Asi vůbec první trampské hudební těleso spojené s Padochovem. Dvě kytary, dva hlasy,…tedy já a Jan „JERRY“ Čech z Oslavan (mimochodem v současnosti úspěšný tvůrce muzikálů pro Divadlo Na mýtině – Čachtická paní, Louka plná květů,…). Hráli jsme spolu asi tři roky, většinou po ohních a hospodách, ale zúčastnili jsme se i Oblastního předkola Trampské porty v Brně v roce 1994.

 

PUMPAŘI

S trochou nadsázky lze říct, že čím je Národní divadlo pro Čechy, tím jsou Pumpaři pro Padochov. Už deset let spolu hrají a dělají – teď už bez nadsázky kulturní zázemí v obci. Jejich víceméně pravidelné sobotní večery v Hospůdce na Sokolovně jsou vyhlášené, mnoho místních akcí jako jsou Májové veselice si bez nich nelze představit. Pumpaři občas zajíždějí zahrát i do okolních hvozdů (Ivančický pohádkový les). Duší celé kapely jsou Mira „KLOKAN“ Nováček a Mira „STŘÍBRŇÁK“ Řezáč, v sestavě ovšem mají své neotřesitelné místo i Vlasťa „DÓREK“ Adam a Milan „MICHAL“ Žalud. Pumpaři každoročně v dubnu pořádají svůj Pumpařský bál. 15.4.2006 na něm oslavili 10 let společného hraní a hrají a slaví dodnes. Sokolovna na jejich vystoupeních vždycky praská ve švech. A není se co divit. Na jejich stránkách, které se postupně utvářejí, se toho určitě dovíte mnohem víc.

 

MIROSLAV „KLOKAN“ NOVÁČEK

Kapelník Pumpařů Mira „KLOKAN“ Nováček je mimo jiné i velice plodný autor písniček. Na svém kontě má už 9 CD plných vlastní tvorby, která je z velké většiny věnovaná právě Padochovu a dění v něm. Vše si nahrává a vytváří sám ve svém domácím studiu. Pumpaři mají v repertoáru jeho písní jen pár a je škoda, že ty ostatní můžeme slyšet právě jen z těch nahrávek. Mnohé by si zasloužily, aby se hrály. Každopádně CD si můžete koupit v našem e-shopu

 

HALUZA

Naše skupina HALUZA datuje svůj začátek do roku 1997 a rozepisovat se o ní mnoho nebudu, vše podstatné najdete na našich kapelních stránkách. Snad jen, že za dobu existence jí prošlo dost padochovských muzikantů a i když v současnosti všichni členové kapely žijí jinde po světě a Haluza samotná hraje většinou taky za humny obce, všude uvádíme, že jsme z Padochova. Bohužel relativně dlouhá a plodná spolupráce talentovaných muzikantů nakonec skončila.

 

DÝM

Tuto skupinu kolem sebe vytvořil expumpař Vlasťa Pruša a díky němu se dá o ní říct, že je padochovská i když další její členové jsou z Oslavan a Ivančic. Dým povětšinou hrává taky za humny obce. Vlastík jako talentovaný muzikant má spoustu příznivců, nicméně i tady se projevuje jeho maximální vytížení, takže o dýmu zase tak často slyšet není. I já poslední době o této kapele nemám tolik zpráv. Snad se tedy někdo ozve a něco doplní.

 

ROSA COELI

Dnes již neexistující duo bratrů Lukáškových. Ač pochází z Dolních Kounic, díky tomu že Jura „LUKAS“ Lukášek byl nějaký čas padochovčákem, a zejména tomu, že se tu duo pravidelně aktivně zapojovalo do dění a pořádání akcí, nesmí ve výčtu hudebních uskupení naší obce chybět. Martin „SAM“ Lukášek je v současnosti členem naší kapely HALUZA a můžete se s ním setkat jako s vrchním zvukařem Trampské Noty.

 

MÜLLER-THURGAU BAND

Tato kapela je sice komplet oslavanská a přespolní, ale díky tomu že občas řádí v Hospůdce na Sokolovně je vlastně naše. V současné době Mülleři nehrají a čas ukáže, jestli je ještě na prknech uvidíme. Doufám, že aspoň občas ano, hraje jim to skvěle.

 

LUDĚK „ČMUHA“ ŽALUD a STAŇA JANDL

Toto padochovské duo už podle mě nehraje. ČMUHA je občas ke slyšení v Hospůdce na Sokolovně se svým tátou ČMUHOU starším, ale velmi málo. Luděk „CMUHA“ Žalud byl jedním ze zakládajících členů skupiny Haluza.

Staňa Jandl se projevil jako zdatný organizátor. Už několikátý rok pořádá v prosinci v sále Sokolovny večer s názvem POSEZENÍ S KYTAROU. Protože vím jak je obtížné pořádat akce – obzvláště v Padochově, smekám před ním klobouk, neboť to zvládá prakticky sám.

 

JINDŘICH „ČMUHA“ ŽALUD

Bez jeho harmoniky si nelze představit padochovské hody. Když se chystá mája, doprovází ji písničkami z lesa až na Sokolovnu a navozuje tu správnou atmosféru. ČMUHA starší hrával jako Duo ČERVENÁ LINKA s bubeníkem Julou Práškem z Havírny, slyšet ho občas můžete v Hospůdce na Sokolovně – v poslední době na klávesy. Je taky zdatný mandolinista. Jeho srdeční hudbou je lidovka. A taky skvěle maluje. Prostě všeuměl s kterým je navíc sranda.

 

OLDA „RÁMUS“ VAVŘÍK

Padochovský hudební rebel. Hrává výhradně v hospodě U Valešů. Čim je pokročilejší hodina, tím víc zpívá anglicky, a nahlas. Hraje bigbít – sám na kytaru a je to prostě ďábel! Občas se mu taky říká Žlutej pes, podle jeho oblíbené skupiny. Pod ne příliš přitažlivou slupkou alkoholického démona se ale skrývá jeden z nejtalentovanějších kytaristů v okolí, navíc vybavený - světe div se - hudebním sluchem. Je schopen zahrát cokoli od vrzání vrby po hit od Anety Langerové, což dokazuje, kdy může. Když má den – umí udělat docela šou. Bohužel klasické hospodské vlivy mu zabraňují fungovat v nějaké kapele, či vůbec jakémkoli sdružení. Navíc poslední dobou mívá problémy i s působením v rodném sále u Valešů. Každopádně nikdy jsem neslyšel někoho zahrát rock s takovým zaujetím, jako od něj.

 

DYNAMIKA

Tuto zábavovou kapelu jsem nikdy hrát neslyšel, ale vím že existovala. Jejím vedoucím byl pan Matoušek a povětšinou ji tvořili sourozenci Škodovi – panem Matouškem hudebně vzděláváni. Faktem je, že talent všech Škodů (nejen hudební) byl a je nesporný. Koneckonců někteří studují či studovali i na konzervatoři.

 

FANATIC

Trocha opravdu tvrdého metalu Padochov taky neminula. I když skupina Fanatic pochází z Ivančic, v Padochově měla dlouhá léta zkušebnu a dvakrát zde pořádala metalový festival FANATIC SESSIONS (jednou dokonce na hřišti – to si musíte pamatovat!). Fanatic už nehraje. V souvislosti s ním je určitě zaznamenáníhodné, že v něm hrál na basu a zpíval hudební všudybyl Jan „JERRY“ Čech, dnes hvězda skupiny historického šermu Taranis a oslavanského divadla "Na Mýtině"

 

TRAMPSKÁ NOTA

Soutěžní festival trampské muziky, který pořádáme už dvanáctý rok v areálu místní Sokolovny. Asi největší akce svého druhu v okolí, na které se už vystřídala pěkná řádka skupin a muzikantů, mnohdy velmi zvučných jmen jako Pacifik, Hop Trop, Kapitán Kid, Paběrky Marko Čermáka,……. více o historii i současnosti Trampské Noty včetně shrnutí všech ročníků a spousty fotografií najdete na festivalových stránkách.

 

SBĚR ODPADKŮ V ÚDOLÍ OSLAVKY A CHVOJNICE

Akce pořádaná za účelem zcela jasným. Ne každý se totiž umí v přírodě chovat, ne každý tramp se k přírodě chová jako skutečný tramp. Všichni ti, co se každý rok snaží přírodě na této akci pomoci, tak ukazují, jak mají to svoje dvojúdolí rádi. Celou akci pořádá Sdružení Pooslavských osad, ve kterém jsou jedněmi z hlavních hybatelů taky padochovští trampové, už třináctý rok pořádá tuto vysilující akci, která více než cokoli jiného připomíná boj Dona Quijota s větrnými mlýny. Každoročně v dubnu, po odtání sněhu a ledu, vyrážíme na údolí abychom z něho vynosili alespoň část toho, co řeka a potoky splaví z černých skládek, i toho co paďourstvo a jiná lidská havěť pohází okolo cest. Kdo si chcete udělat pravdivý obrázek o stavu lidské společnosti, přijďte – tato akce vám definitivně otevře oči. I kdyby nás šlo třeba 1000, bojím se, že by to nestačilo, odpadky jsou v drtivé převaze a poráží nás na hlavu. Za ty roky máme ale zmapované hlavní místa, kde se tvoří náplavy. Na ty se zaměřujeme – když už nemůžeme vyhrát válku, vítězíme alespoň v těchto lokálních bojích. Za humny máme krásné údolí. Aby zůstalo krásné, musíme se o něj starat sic ho civilizace zavalí a zničí. Kdo chcete pomoci, kontaktujte prosím generála pooslavské války s odpadky Drobka: e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

KAŠTANOBRANÍ

Akce dá se říci ekologicky-charitativní, kterou pořádala trampská skupina HALUZA ve spolupráci se SOKOLEM Padochov. Konala se v sále padochovské Sokolovny podvakráte v letech 1998 a 1999. Hlavní pohnutkou k uspořádání Kaštanobraní bylo získání finančních prostředků na nákup postřiku určeného k hubení Klíněnky Jírovcové. Ta v té době napadala Kaštany v celém okolí, tedy i v areálu Sokolovny, kterou tyto majestátné stromy zdobí. Na Kaštanobraní vystoupily povětšinou místní a okolní skupiny a muzikanti, což byl druhý, nadstavbový cíl těchto večerů. O úspěchu počínání svědčí fakt, že se padochovské kaštany zotavují. I když náš příspěvek k jejich záchraně byl spíše symbolický, jsme rádi, že k ní tímto způsobem pomohla početná trampsko-muzikantská společnost. V současnosti se Kaštanobraní pořádá v Oslavanech pod hlavičkou městského KIS (jen nevím, na které kaštany je výtěžek věnován dneska - bigbob).

 

VANDROBRANÍ

Festiválek pořádaný trampskou skupinou HALUZA svým způsobem navazuje na Kaštanobraní. Od roku 2000, kdy se Vandrobraní konalo poprvé, vystřídalo párkrát své působiště i termín. V současnosti se koná pravidelně druhý srpnový víkend v areálu Zámeckého parku v Oslavanech. Kromě muziky, která je jeho hlavní náplní a žánrově je hodně pestrá (tramp, folk, blues, jazz, country,…), je v vždy v programu i pár recesistických akcí a soutěží. Více o Vandrobraní naleznete na  stránkách Vandrobraní.

 

POSEZENÍ S KYTAROU

O této akci jsem už informoval v souvislosti se Staňou Jandlem, tak jen doplním, že jde vlastně o setkání místních muzikantů – s přesahy do Zbýšova (HEJKALOVÉ) i jinam. Koná se zpravidla třetí prosincovou sobotu a je příjemným začátkem vánočních svátků. Zájem bývá takový, že sál Sokolovny doslova praská ve švech.

 

Tak to by bylo v kostce zhruba všechno, co jsem ze svých mozkových závitů vypotil. Určitě najdete nějaké nepřesnosti, nebo něco, co tady chybí, ale mým cílem nebylo psát kroniku. Oním cílem bylo zaznamenat padochovský hudební a trampský život alespoň v hrubých rysech. Kdo z uvedených muzikantů chce, má možnost se na těchto stránkách prezentovat více a tak jak mu to bude vyhovovat. Já jen naznačil pole. Je neorané……tak teď doufám, že jsem toho moc nezvoral. Tak ať to v Padochově (El Pado) hraje až za hranice kraje.

Hráč de El Pado (Jaroslav Řezáč) 2008

Hledat

Free Joomla templates by L.THEME